Lychee In Canada

Posted by mamabok | Amusing/Bizarre,Food From Home,Fruits,Useful Links | Monday 11 January 2010 12:37 pm




lychee

I bet no one has eaten lychee here in this town – I kid you not, tell them about the best acne cream and they wouldn’t have any problem about it but if I showed them this fruit and offered free of charge to them- they wouldn’t eat it even if their life depended on it.  I found some decent looking ones in our local grocery store and since they were quite decent looking i bought some to try.  I haven’t eaten real lychees like for 10 yrs – the can ones yes – get them from Halifax but as you know they are heavily syrup.

lychee1

You must be wondering why i only bought so few right ..??  firstly – you wouldn’t believed how much i paid for these 5 puny looking lychees and secondly – i didn’t wanna be disappointed – as you all know that lychees back home are pinkish red in color and these ones are almost brown.  I wasn’t disappointed – in fact even Chloe loves them.. and asked for more – unfortunately – when i went back to the grocery store – they were all sticky and squashed by other fruits on top of it.  I paid like $2.59 for them – ridiculous eh..?? when one can get $5 a pound for lobsters..!

12 Comments »

  1. Comment by Mei — January 14, 2010 @ 4:25 pm

    That’s so expensive for lychees! How can one live without fruit?!

  2. Comment by Linh — January 14, 2010 @ 8:18 pm

    I agree with Mei. This is expensive. In my place, I get a bundle for $1.99. For five of them, this is expensive.

  3. Comment by jen — January 14, 2010 @ 9:44 pm

    woah HO EXPENSIVE AR! ridiculous

  4. Comment by Cutie Pie — January 14, 2010 @ 10:07 pm

    Lucky! If I can get them at my local grocery store, I would buy them for that much! :P

  5. Comment by Lina — January 14, 2010 @ 11:00 pm

    Oh wow! Day light robbery huh? LOL

  6. Comment by snow — January 15, 2010 @ 2:19 am

    Wow, this is SUPER EXPENSIVE !

  7. Comment by Shirley Loo — January 15, 2010 @ 3:02 am

    hmm..i think it’s more of a cost of shipment eh??

  8. Comment by June — January 15, 2010 @ 3:31 am

    OMG that is really expensive…I bought 5kgs of lychees for AUD $5.00!! Wish I could send some to you!

  9. Comment by jenny — January 15, 2010 @ 10:09 pm

    wow that is very expensive,in here in NYC during summer season thats normally when its being sold in markets, they normally 3-4 lb for $10

  10. Comment by Guru Matsubara — February 9, 2010 @ 11:10 pm

    It’s not too bad.

  11. Comment by flo — February 11, 2010 @ 1:11 pm

    cool

  12. Comment by Carol — February 12, 2010 @ 10:21 pm

    thanks. awesome

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Free JavaScript from
Rainbow Arch